Farklı Blok Zincirlerinde NFT Basma Ücreti – Nasıl Daha Ucuza NFT Mint Edilir?

Farklı blok zincirlerinde NFT basma ücreti nedir? Nasıl daha ucuza NFT mint edilir? Ücretsiz NFT nasıl basılır? NFT sanatçıları ne kadar kazanıyor gibi daha fazla soruya cevap bulabileceğiniz yazımızla sizlerleyiz.

Eğer bir NFT veya bir koleksiyon hayata geçirmek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden biri blok zinciri işlem ücretleridir. Her blok zincirinin NFT basarken aldığı farklı işlem ücreti vardır. 2023’te piyasaya sürmeyi planladığınız NFT projeniz varsa, hem hangi blok zincirlerinin ihtiyaçlarınıza daha iyi karşılık vereceğini, hem de NFT mint etme maliyetini düşürme yöntemlerini bu içerikte inceleyeceğiz.

NFT Basma Ücreti Nedir?

NFT Basma Ücreti Nedir?

NFT’ler, blok zincirleri üzerinde yer alan, değiştirilemeyen ve bir eşdeğeri olmayan tokenlardır. Her NFT’nin kendine has meta verileri ve sözleşme kodu bulunur. NFT’yi binlerce dolara satacağınız kesin olsaydı $40’a kadar yükselen NFT mint maliyeti problem olmazdı. Peki 20.000 NFT’den oluşan ve satış konusunda bir kesinlik bulunmayan bir koleksiyon için sadece mint maliyeti olarak $80.000 ödemeniz gerekseydi?

Daha da ileri gidip sektörel kullanımı düşünebiliriz. Örneğin Nike, her ürününe bir NFT tanımlamak istese, bir NFT basmak için gereken maliyet ürünün üretilmesiyle aynı noktaya kadar gelebilir. $4 fiyat etiketli bir çorap için $2,5 NFT basma maliyeti ödemek çok mantıklı görünmüyor. Bu, NFT basma ücretlerinin ve bu ücretleri düşürmenin neden önemli olduğunu bize anlatıyor. Özellikle çok küçük ve çok büyük ölçekte çalışanlar için bu maliyetler çok önemli.

NFT Mint Maliyetleri Neden Farklı?

NFT Mint Maliyetleri Neden Farklı?

Blok zincirleri, müzakereye veya pazarlığa yer olmayan yerlerdir. İşlem ücretleri, işlemlerin doğruluğunu onaylayan madencilere veya validatörlere verilen bir ödüllendirme mekanizmasıdır. Eğer blok zincirlerinin çökmesi istenmiyorsa, her daim işlem ücretleri ödenecektir.

Özellikle yoğun kullanım zamanlarında Ethereum başta olmak üzere birçok blok zincirinde daha fazla kullanıcı daha fazla gas ücreti öder. Faaliyet, bloklarda işlenmeyi bekleyen işlem sayısı ile ölçülür. Daha büyük ölçekte işlemin daha kısa sürede işlenmesi gerektiğinde doğal olarak işlem ücretleri artar. NFT basma ücretinin yanı sıra NFT’yi listeleme ücreti ve platform ücreti gibi başka maliyetlerle de karşılaşılabilir.

Farklı Blok Zincirlerinin NFT Basma Maliyetleri

Farklı Blok Zincirlerinin NFT Basma Maliyetleri

NFT mint etmek, bir cüzdandan bir cüzdana kripto para transfer etmekten daha karmaşık bir blok zinciri işlemidir. Bir DEX’te iki kripto arasında takas yapmanın belirli akıllı sözleşmeleri kullanmayı gerektirdiği gibi NFT mint etmek de akıllı sözleşme kullanımını gerektirir. Bu, daha fazla kaynak tüketimi anlamına gelir. Çoğu blok zinciri, akıllı sözleşme kullanımında da oldukça düşük işlem ücretleri sunsa da endüstrinin en çok kullanılan ve en gelişmiş blok zinciri ağı Ethereum’da ücretler hala yüksektir.

Farklı blok zincirlerinde bir adet NFT basmak için ödemeniz gereken tutarlar 19 Ocak 2023 itibariyle şu şekildedir:

 • Ethereum: $3,80 (0,0025 ETH)
 • Solana: $0,01 (0,00045 SOL)
 • Polygon: $0,002 (0,002 MATIC – Tüm koleksiyon için toplam)
 • BNB Smart Chain: $1,45 (0,005 BNB)
 • Flow: $0 (0,00000002 FLOW)
 • Cardano: $0,28 (0,85 ADA)
 • Algorand: $0 (0,001 ALGO)
 • Tezos: $1,03 (1 XTZ – Tüm koleksiyon için toplam)

NFT Mint Ücretini Düşürme Yolları

NFT Mint Ücretini Düşürme Yolları

Bazı blok zincirlerinde maliyetli, bazılarında ise çok ucuz olan NFT basma işini pahalı blok zincirlerinde bile ucuzlaştırabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz birkaç basit yöntem vardır.

Layer-2 Ölçeklendirme Çözümlerini Kullanmak

Ethereum ağında NFT basmak ama çok ücret ödememek istiyorsanız, bir katman 2 ölçeklendirme çözümü kullanarak ana ekosistemin içinde maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Birçok koleksiyon, bu şekilde çalışmayı tercih ediyor. Nivea, Bentley, Macy’s ve Paramount gibi birçok firma, NFT’lerini Polygon’da basmış ve Ethereum’da yayınlamıştır.

Bu yöntemdeki sıkıntı, NFT’leri katman 1 ile katman 2 arasında basitçe köprüleyememektir. Bunun için de geliştirmeler sürmektedir.

NFT Basma Zaman Aralığını Artırmak

İşlem ücretleri ağ kullanımına göre değişen otomatik bir mekanizma olduğu için NFT’lerinizi belirli zaman aralıklarında basarak maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. İşlem sürelerini optimize ederseniz, bir NFT basmak için ödediğiniz ortalama ücret düşer. Ethereum’da gas ücreti düşürmenin yolları ve zaman aralıkları var.

Özellikle binlerce NFT’den oluşan bir koleksiyon hazırladıysanız, NFT’leri tek seferde basmak çok kötü bir fikir. NFT’leri basmayı zamana yaydığınızda ortalama maliyet çok düşecektir.

Lazy Minting

Lazy minting, NFT basma maliyetlerini düşürmenin en yaygın kullanılan yöntemidir. Bu yöntem, NFT’lerin blok zincirinde basılmadan pazar yerinde listelendiği bir yöntemdir. Listede gördüğünüz NFT teknik olarak basılmamıştır, ancak ücretini ödeyip satın aldığınızda bu NFT blok zincirinde basılarak cüzdanınıza gelir. Satın alan kişi, NFT basmak için para ödemezken, NFT basma maliyeti NFT’yi satan kişinin alacağı ücretten düşülür. Bu, kullanıcıların en çok tercih ettiği yoldur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Sosyal Ticaret & Kopya Ticareti Nedir? Copy Trading Riskli mi?

İşlem Boyutlarını Küçültmek

Blok zinciri içindeki en değerli şey, blok alanlarıdır. Bir işlem ne kadar blok alanı kullanırsa işlemin maliyeti de o kadar yüksek olur. Bunu her kullanıcı kolaylıkla yapamayacak olsa da blok zinciri geliştiricileri ve usta NFT oluşturucular, bir NFT’nin blok zinciri bloğunda ne kadar yer kaplayacağını ve bunu nasıl küçültebileceklerini bilebilirler. Sanal makine işlem kodları ile işlem maliyetlerini optimize edenler, NFT basma maliyetini düşürebilir.

Ses dosyaları ve görüntüler gibi daha küçük dijital varlıklar NFT haline getirilirken video gibi büyük varlıklara kıyasla çok daha ucuz olurlar. Örneğin 2 buçuk saatlik 4K çözünürlüklü bir filmi Ethereum’da NFT haline getirmenin maliyeti muhtemelen yüz binlerce dolar olacaktır.

Nasıl bir şey mint ediyor olursanız olun, NFT mint sürecinde size yardımcı olacak birkaç ücretli hizmetten faydalanabilirsiniz.

NFT Ticaretinde Karşılaşılan Diğer Ücretler

NFT ticareti yaparken ödemeniz gereken tek ücret NFT basma ücreti değildir. Bu ücretlere komisyonlar, gas ücretleri ve platform ücretleri de eklenebilir. NFT’yi herhangi bir platform üzerinden sattığınızda veya doğrudan başka cüzdana transfer ettiğinizde gas ücreti ödersiniz. Kullandığınız blok zinciri, gas ücretini doğrudan etkiler.

Komisyonlar ise NFT’nin yaratıcısı tarafından kodlanan, genellikle %0,5 ila %5 arasında olan telif ücretlerini içerir. NFT’nin her satışından elde edilen gelirin belirli bir yüzdesi yaratıcının cüzdanına otomatik olarak gider.

Platform ücretleri ise NFT’yi bastığınız veya listelediğiniz platformun kullanılmasıyla ilişkili olan ücrettir. Platformdan platformda değişen ücret genellikle %1 ila %3 arasındadır.

Bir NFT oluşturmanın maliyeti ne olursa olsun, kesin olan bir şey var: NFT’lerinizi başarılı kılmak için biraz zaman ve çaba harcamanız gerekecek.

Nasıl Ücretsiz NFT Basılır?

Nasıl Ücretsiz NFT Basılır?

Ücretsiz olarak bir NFT basmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz birkaç seçenek vardır. Rarible gibi bazı platformlar, kullanıcıların herhangi bir ücret ödemeden NFT’ler oluşturmasına ve basmasına izin verir. Popüler NFT platformu Rarible, yeni başlayanlar için NFT basımını kolaylaştırmak için lazy minting programını uyguluyor. OpenSea de aynı hizmeti sunan platformlar arasında. NFT basmak için en iyi platformlara bu içerikten göz atabilirsiniz.

Lazy Minting Sunan NFT Pazar Yerleri:

 • SuperRare
 • Rarible
 • OpenSea
 • Sellable
 • Foundation

Bir NFT oluşturmak için en iyi blok zinciri nedir?

Bir NFT oluşturmak için en iyi blok zinciri nedir?

Bir NFT oluşturmak için “en iyi” blok zinciri yoktur. Bununla birlikte, Ethereum blok zinciri şu anda NFT’leri basmak için en popüler seçimdir. Bunun nedeni, Ethereum’un herhangi bir blok zinciri platformunun en büyük ve en aktif geliştirme topluluğuna sahip olmasıdır.

Ethereum, en geniş geliştirici topluluğuna ve en aktif geliştirme topluluğuna sahip olduğu için NFT’ler oluşturmak için tercih edilen blok zinciridir. Ancak Solana, Polygon, Avalanche, BNB Smart Chain, Aptos, Cardano ve Tron gibi diğer blok zinciri platformları da güçlü NFT topluluklarına sahiptir.

NFT sanatçıları ne kadar kazanıyor?

NFT sanatçıları ne kadar kazanıyor?

Normal NFT lisans hakkı, %0,5 ile % 10 aralığındadır. NFT pazarlarının çoğunda yaratıcı, ikincil pazarda birbirini takip eden her satışta otomatik olarak ödenecek telif ücretlerinin yüzdesini seçebilir.

Son Düşünceler

NFT’ler, dijital veya gerçek dünya varlıklarına sahip olmanın yeni ve heyecan verici bir yoludur. Ancak bunların oluşturulması maliyetli olabilir. Neyse ki, kendi NFT’lerinizi basma maliyetini azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Bir NFT basmak, kullandığınız hizmete ve yukarıda belirtilen faktörlere bağlı olarak birkaç cent ile birkaç dolar arasında bir fiyata mal olabilir. Bununla birlikte, promosyon oranları olan bir hizmet kullanmak veya yoğun olmayan zamanlarda basmak gibi NFT basım maliyetini azaltma yolları vardır. Ek olarak, bir NFT’yi ücretsiz olarak basmanıza izin veren bazı platformlar vardır. “Bir nft’yi basmak ne kadara mal olur” aramanızın sonucu olarak sizin ve ihtiyaçlarınız için en iyi seçeneği bulmak için araştırmanızı yapın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu