FUD ve FOMO Nedir? Paranızı Kaybetmemek İçin Bunlara Dikkat Edin

Kripto para piyasası, tarihsel döngüler, teknik ve temel analizler, büyük alım satımlar, sosyal medya haberleri, yatırımcı duyarlılığı ve dünyanın finansal durumu tarafından yönlenen bir piyasa. Piyasa koşullarına belirli dönemlerde FUD ve FOMO gibi unsurlar da deveye giriyor ve yatırımcıları tabiri caizse keklik gibi avlamaya çalışıyorlar.

FUD ve FOMO nedir?

FUD, “korku, belirsizlik ve şüpheyi” ifade eden bir terimdir. Söylentiler, kontrol edilemeyen gerçekler, yalan haberler, hükümetlerin tutumları ve Bitcoin hakkında endişeler öne süren her şey bir yatırımcı hissi olan FUD’u tetikler.

FOMO da “kaybetme korkusunu” temsil eden terimdir. İyi bir yatırım fırsatını kaçırabileceğiniz endişesi olarak adlandırılabilen FOMO, kâr fırsatını kaçırmış olma ihtimaline karşı takıntılı bir endişe duyarak yatırım yapmanıza sebep olabilir.

Her iki duygu da doğal yatırımcı duygularıdır. Yatırım yaparken duygularınızı devre dışı bırakıp mantığınızla hareket etmeniz gerekmektedir. Güvenilir finansal danışmanlardan görüş almak ve finansal hedeflerinize uygun stratejiler tasarlamak, hem FOMO’dan hem de FUD’dan kaçınmanızı sağlar.

Özellikle yeni başlayanlar ve hızlıca zengin olmak isteyenlerin sadece birkaç gün veya hafta içinde varlıklarını kaybedip sektörden uzaklaşmasının büyük nedenlerinden biri de FUD ve FOMO’ya kapılmalarıdır. Etraftan duyulan bir projeye, belki de hiç varolmayacak bir kripto paraya veya saadet zincirine yatırım yapmak da FOMO’ya kapılmaktır. Çünkü etrafındaki insanlar kazanırken onlarla birlikte olmak yerine onları seyretmek, çoğu kişi için üstesinden gelinemeyecek problemli bir durumdur.

FUD ve FOMO’dan Kaçınma Yöntemleri

FUD ve FOMO, sadece bireysel problem değil tüm piyasanın katıldığı bir rüzgar gibidir. Herhangi bir yatırım yapmadan önce derinlemesine araştırma yapmazsanız o yatırım hakkında ilk gün veya sonraki günlerde yanlış kararlar vermeniz kolaylaşır. Bir kripto paranın ne kadar yükseleceğini düşünürseniz düşünün, asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazla yatırım yapmamalısınız.

  • Tüm yumurtaları tek sepette tutmayın ve portföyünüzü uzun vadeli varlıklarla çeşitlendirin.
  • Uzun vade her zaman en az kaybettiren ve genellikle en çok kazandıran uygulamadır. Uzun vadeli yatırımcılar, piyasadaki değişikliklere karşı FUD veya FOMO hissine kapılmazlar.
  • Manipülasyonlara karşı güçlü olun.
  • Kendinizi güncel tutun. Bitcoin, altcoinler, blok zinciri ve sektörle alakalı diğer şeyler hakkında haberler, en son trendler ve analizleri takip edin. BtcMagazin, haberler, teknik analizler, rehberler, öğretici videolar, fiyatlar ve daha fazlasıyla tüm kripto gündemi hakkında geniş kaynak sağlar.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Gala (GALA) Nedir? Gala (GALA) Coin Geleceği ve Yorum 2022

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu