VISA ve Solana Arasında Yeni Ortaklık: Ethereum’dan Sonra İkinci Büyük İş Birliği!

5 Eylül Salı günü, ödeme devi VISA, Solana blockchain platformuna USDC ödeme pilotunu genişletme kararı aldığını paylaştı. VISA, Solana’nın Visa ile çalışan tüm kuruluşlara ve işletmelere cüzzi maliyetle üretim kapasitesi sunabileceğini düşünüyor.

Açıklamaya göre, VISA ticari ödeme platformları Nuvei ve Worldpay ile işbirliği yapmakta. Şirket, canlı testlerle VisaNet üzerinden fiat para onaylarını gerçekleştirirken, Solana ve Ethereum blockchainlerinden milyonlarca USDC (USD Coin) transferini başarıyla tamamladı. Bu sayede, VISA’nın dünyanın dört bir yanındaki iş yerlerinde kart kullanan müşterileri, anında ödeme onayı alıyorlar. Ancak fonların müşterinin bankasından işletmenin bankasına aktarılma süreci tamamlanmamış durumda.

Bu noktada, VISA’nın hazine ve mutabakat sistemleri, her gün milyarlarca doların işlenmesini, onaylanmasını ve transferini gerçekleştiriyor. VISA, Solana gibi blockchain teknolojileriyle, uluslararası ödemelerin süreçlerini daha hızlı ve etkin bir şekilde tamamlama potansiyeline inanıyor.

Bu konuda açıklama yapan Visa Kripto Başkanı Cuy Sheffield, şunları söyledi:

“Stablecoin USDC ve küresel blockchain ağları olan Solana ve Ethereum’un gücünü kullanarak, uluslararası ödemelerin hızını optimize ediyoruz. VISA olarak müşterilerimize modern ve hızlı fon transfer seçenekleri sunuyoruz. Dijital para birimi ve blockchain yeniliklerinde lider olma hedefimizi sürdürüyoruz”

VISA’nın Stablecoin Odaklı Ödemeleri

Ödeme endüstrisinin devleri olan VISA ve Mastercard, blockchain ve stablecoin teknolojisine adaptasyon için adımlar atıyor. 2023’ün ilk aylarında Cuy Sheffield, VISA’nın kullanıcıların kripto varlıklarını fiat paraya dönüştürme olanağı sunacak bir sistem oluşturduğundan bahsetmişti.

Visa, otomatik ödemeleri daha kolaylaştırmak amacıyla Ethereum ile bütünleşme çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, dijital ve geleneksel fiat para birimleri arasındaki ödemelerde büyük yatırımlar yapıyor. VISA, bu alanda lider olmayı hedefliyor ve sadece USD veya Euro gibi geleneksel paralarla değil, aynı zamanda token bazlı değerler olan stablecoinler ile de dönüşüm konusunda uzmanlaşmayı amaçlıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dogecoin Kurucusu Topluluğu 'Ölü' Olmakla Eleştirdi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu