Binance, 1 Milyar Dolarlık Sektör Kurtarma Fonunu Başlattı

Binance, kripto para borsası FTX ve kardeş şirketi Alameda Research’ün başarısızlığının ardından “endüstriyi kurtarma girişimi” olarak adlandırdığı fonun oluşumunu duyurdu. Fonun birincil amacı, likidite sorunlarıyla karşı karşıya olan kripto para birimi projelerini kurtarmaktır.

Kripto dünyasının önde gelen oyuncularından biri olan Binance, Web3 gelişiminin geleceğini desteklemek isteyen kuruluşlar için yeni bir ortak yatırım fırsatı olan Industry Recovery Initiative’i (IRI) kurarak liderliği üstlenme sorumluluğunu üstlendi.

Genel olarak CZ olarak bilinen Binance CEO’su Changpeng Zhao, Perşembe günü bir tweet’te Binance’in 1 Milyar BUSD’lik ilk taahhüdünün genel adresini paylaştı.

Fon ilk olarak Pazartesi günü CZ’nin tweetiyle duyuruldu:

“FTX’in art arda gelen olumsuz etkilerini azaltmak için Binance, normalde güçlü olan ancak likidite krizinde olan projelere yardımcı olmak için bir endüstri kurtarma fonu oluşturuyor.”

Daha sonra geçen hafta Abu Dabi’de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada CZ, bunun gibi bir fonun “FTX’in art arda gelen olumsuz etkilerini daha da azaltmaya” yardımcı olacağını belirtti.

Önemli Web3 Katılımcıları

Bir basın açıklamasına göre, Aptos Labs ve Jump Crypto gibi ünlü kripto para şirketleri, 1 milyar dolarlık bir Endüstri Kurtarma Girişimi’ne (IRI) 50 milyon dolar bağışta bulunmayı taahhüt edenler arasında yer alıyor.

Polygon Ventures, Animoca Brands, GSR, Kronos ve Brooker Group, katılan diğer şirketlerden bazıları.

Binance’in Gelecek Planı

Binance, ihtiyaca bağlı olarak taahhüdünün büyüklüğünü yakın gelecekte 2 milyar dolara çıkarmayı planladığını açıkladı.

“Bu girişimin yaklaşık altı ay süreceğini ve yatırım yapısında – token, fiat, hisse senedi, dönüştürülebilir araçlar, borç, kredi limitleri vb. – esnek olacağını tahmin ediyoruz.”

Binance’in ardından Salı günü kripto borsası OKX de likidite sorunları olan projeleri desteklemek için 100 milyon dolarlık kurtarma fonu açıkladı. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BitMex Kurucusu Bitcoin ve Ethereum İçin Katliam Öngörüyor

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu