BIS: Bireysel Yatırımcıların Büyük Bir Çoğunluğu Bitcoin’de Para Kaybetti

İsviçre merkezli Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) geçtiğimiz günlerde perakende yatırımcıların kripto borsa uygulamalarını nasıl kullandığına dair bir anket yaptı ve geniş bir çoğunluğun, yani bireysel yatırımcıların üçte birinin Bitcoin‘de para kaybettiğini tespit etti.

BIS’in araştırması, 2015’ten 2022’ye kadar 95 ülkeyi kapsayan verilerden oluşuyor. Veriler, bazı ilginç görüşleri paylaşıyor. Uygulama indirmelerinin büyük çoğunluğunun, Bitcoin (BTC) 20.000 doların üzerinde işlem görürken gerçekleştiğini gösteriyor.

Çalışma, her bir perakende oyuncunun uygulamayı yükledikten sonra her ay 100 $ değerinde BTC satın alması halinde şaşırtıcı bir şekilde %81’inin para kaybedeceğini buldu. BIS çalışması notlarına göre:

“Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde, daha fazla insanın kripto borsa uygulamalarını indirdiğini ve aktif olarak kullandığını görüyoruz. Bu yeni kullanıcılar orantısız bir şekilde daha genç ve erkek olup, genellikle nüfusun en “risk arayan” kesimi olarak tanımlanır. Fiyat düşüşleri nedeniyle perakende yatırımcıların tahmini %73-81’inin ilk yatırımlarında büyük olasılıkla para kaybettiğini gösteriyor”.

Bu nedenle BIS, ekonomi ve hatta tüketici refahı için daha fazla kripto benimsenmesinin sonuçlarını sorguladı.

BIS: Bireysel Yatırımcılar Bitcoin’e İlgi Göstermeye Devam Ediyor

İlginç bir şekilde BIS, bireysel yatırımcıların dijital varlık sınıfına ilgi duymaya devam ettiğini de kaydetti. Bildiğimiz gibi, dijital varlıkların oldukça değişken bir varlık sınıfı olduğu bir gerçektir. Ayrıca kripto altyapısı ve kabulü henüz dijital varlıkların günlük ödemeler için kullanılacağı aşamaya gelmedi.

BIS, “Yine de buna rağmen, bireysel yatırımcılar Bitcoin gibi kripto para birimleri ticareti yapmak için kripto borsalarına girmeye devam ediyor” dedi. Geçen yıl boyunca, Bitcoin fiyatı şu ana kadar %75’ten fazla düştü. Ayrıca 3AC çöküşü ve FTX iflası gibi olaylar yatırımcıların güvenini sarstı.

BIS araştırması şunu vurguladı:

“Fiyattaki bir değişiklik, kullanıcı sayısında önemli bir değişikliği tetikler. Genel olarak, sonuçlarımız, alternatif açıklamalardan ziyade, artan Bitcoin fiyatlarının kripto benimsemesini yönlendirdiğini gösteriyor.”

BIS araştırması, son yedi yılda kripto kabulünün Türkiye, Singapur, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta en yüksek olduğunu gösteriyor. Öte yandan, kripto kabulünü engelleyen güçlü yasal kısıtlamalar nedeniyle Çin ve Hindistan’da en düşük seviyede.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Singapur Bankası: Kripto Paralar Altınla Rekabet Edebilir

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu