Cortex (CTXC) Nedir? Cortex (CTXC) Geleceği ve Yorum 2022

Cortex (CTXC) Nedir?

Cortex (CTXC), blockchain teknolojisini kullanan merkezi olmayan ve bağımsız bir platform olarak tanımlanabilir. Blockchain teknolojisini yapay zeka (AI) ile birleştirme hedefiyle bu proje, otonom bir sistem oluşturuyor. Otonom ve merkezi olmayan bir ekosistem, kullanıcılar için çok sayıda olanak sağlama potansiyeli anlamına gelir. Ekibin internet sitesinde yer alan bilgilere göre CTXC, yapay zekayı ve bu teknoloji kullanılarak geliştirilen uygulamaları destekleyen dünyanın ilk merkezi olmayan bilgi işlem sistemi. Elbette CTXC, bu hizmetleri bunun üzerine blockchain teknolojisi ile yürütüyor.

Cortex (CTXC), açık kaynaklı, eşler arası ve merkezi olmayan bir blok zinciri platformu olarak temsil edilebilir. Bu platformun özellikleri arasında en öne çıkanları yapay zeka teknolojisi ile ilgili olanlar. Cortex platformu, dağıtılmış defterlerde AI modellerinin çalıştırılmasına ve yüklenmesine izin verir. Bu fırsatın kripto para alanında eşi benzeri görülmemiş bir sonuç getirdiği söylenebilir. Cortex’in yapay zeka açısından kripto pazarına getirdiği fırsata daha yakından bakmak faydalı olacaktır.

TXC ekibi, tüm kullanıcılar ve geliştiriciler için açık kaynaklı bir yapay zeka platformu sağlar. Bu platform sayesinde kullanıcılar yapay zeka uygulamaları geliştirebilmektedir. Yani yapay zeka uygulayan uygulamalar bu platform üzerinden akıllı sözleşmeleri ekosistemlerine kolayca entegre edebiliyor. Böylece blockchain ağı üzerinde yapay zeka teknolojisi ile güçlendirilmiş merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek mümkündür.

Cortex (CTXC) ekibi, yapay zeka (AI) teknolojisi için verimli bir platform geliştirmeyi hedefliyor. Sonuç olarak, geniş bir ekosistem yaratıldı ve birçok AI ürünü var. Bu ürünler, platformun sunduğu hizmetleri kullanıcılara sunar. Örneğin, CTXC sanal makinesi, blok zincirler üzerinde yapay zeka tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Öte yandan AI tahmin motoru – Synapse, kullanıcılara yapay zeka tabanlı tahmin hizmetleri sunuyor. AI akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan AI uygulamaları bu noktada unutulmamalıdır. Açık kaynaklı Cortex blok zinciri, geliştiriciler için de fırsatlar sunuyor. İlgilenenler detayları GitHub platformunda bulabilirler.

Çıkarım talimatları, komut dosyaları aracılığıyla akıllı sözleşmelerdeki modellerin çağrılmasına olanak tanır. Synapse adı verilen deterministik çıkarım motoru, farklı bilgi işlem ortamlarında bir AI modelinin tam olarak aynı sonuçlarını sağlar, böylece ağın AI programının yürütülmesi üzerinde anlaşmaya varmasına izin verir. CTXC token’ı, işlemler ve akıllı sözleşme yürütme ücreti olarak kullanılır. Bir işlem başlatıldığında, endorfin ücretleri (Ethereum’un gaz ücretlerine benzer) yalnızca bloğu tam bir düğüme yerleştirmeye yardımcı olan madencilere tahsis edilmez, aynı zamanda satıcılara ödeme yapmak için kullanılır.

Mevcut koşullarda, sanal makineler önemsiz makine öğrenimi modellerini çalıştırırken son derece verimsiz olduğundan, geleneksel bir blok zincirinde makine öğrenimi programlarını çalıştırmak çok zor görünüyor. Bu nedenle çoğu insan yapay zekayı blockchain üzerinde çalıştırmanın imkansız olduğunu düşünüyor.

Cortex, bu sorunu, dağıtılmış bir ağ üzerinde yüklemek ve çalıştırmak için yapay zeka (AI) modellerini destekleyen açık kaynaklı, eşler arası ve merkezi olmayan bir blok zinciri ile çözdüğüne inanıyor. Cortex, modellerin akıllı sözleşmelere ve merkezi olmayan uygulamalara (DApp’ler) kolayca entegre edilebildiği, yapay zekanın oluşturulmasına olanak tanıyan, yapay zekanın demokratikleşmesini sağlamak için açık kaynaklı bir yapay zeka platformu sağlar.

Dünya çapında makine öğreniminde çalışan araştırmacılar, Cortex akıllı çıkarım çerçevesinin depolama katmanında eğitilmiş ilgili veri modellerini yükleyebilir. Yapay zeka modellerini kullanmak isteyenler modüller üzerinden çıkarımlarda bulunabilmekte ve karşılığında bu modüllerin tedarikçisine ödeme yapabilmektedir.

Cortex Consensus çıkarım kriterleri de vardır. Bir kullanıcı bir sözleşme ile bir işlem başlattığında, tam düğüm akıllı sözleşme kodunu yürütmelidir. Geleneksel akıllı sözleşmelerin aksine, Cortex AI akıllı sözleşmeleri çıkarım talimatları içerebilir. Buna göre, tüm düğümler aynı fikirde olmalıdır. Cortex blok zincirinin temel teknolojisi Cortex Sanal Makinesidir (CVM); CVM, Ethereum Sanal Makinesinden (EVM) taşınır ve AI çıkarımı için ek katmanlarla (anlatı talimatları ve deterministik çıkarım motoru) EVM ile geriye dönük uyumludur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Monetha (MTH) Nedir? Monetha (MTH) Geleceği ve Yorum 2022

CEO’su Ziqi Chen, inşaat mühendisliği ve makine öğrenimi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve Waterhole.io’nun kurucu ortağıdır. CTO Weiyang Wang, istatistik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve kripto para birimleri ve derin öğrenme konularında deneyim ve ilgisi olan sertifikalı bir finansal risk yöneticisidir. Lider blok zinciri mühendisi Yang Yang, bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir, blok zinciri ve kripto para biriminde deneyime sahiptir ve Waterhole.io’nun başka bir kurucu ortağıdır.

Cortex (CTXC) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Ziqi C
  • Kuruluş Yılı: 2017
  • Blok ZinciriBlockchain
  • Toplam Arzı: 299,792,458
  • Dolaşımdaki Arzı: 198,589,368
  • Piyasa Değeri: ₺ 539,907,983
  • En Düşük Fiyat: ₺ 1.40
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 24.31
  • Proje Amacı: Cortex, yapay zeka algoritmalarını ve yapay zeka destekli dApp’leri blok zincirine dahil ederek Proof of Work fikir birliği ile makine öğrenimini geliştirecek.

Cortex (CTXC) Geleceği

Cortex; Muazzam çünkü kullanıcıların akıllı yapay zeka sözleşmesi ile makine öğrenme programları ile blok zincirini kırmalarına izin veriyor. Ayrıca, diğer sözleşmelere bağlı olan bu akıllı AI sözleşmeleri aracılığıyla etkileşimler sağlayabilir ve ekstra bir karmaşıklık katmanı ekleyebilir. Yakın gelecekte yapay zekanın hayatımıza daha fazla entegre olacağı ve kripto para kullanım alanlarının buraya taşındığı CTXC coinin geleceği olduğu söylenebilir.

AI devrimine yön verecek özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken Cortex (CTXC) Coin, paylaşılan yapısıyla dünyanın birçok yerinde “kripto yatırımcıları” dışındaki yatırımcıları da kendine çekme potansiyeline sahip. Henüz yolculuğunun ilk aşamalarında olmasına rağmen, hedeflediği başarıya ulaşma potansiyeline sahip olan bu coin, blockchain’in daha geniş kullanımına katkı sağlayabilecek bir proje olarak görülüyor. Altcoin gelecek tahmininde, uzun vadede potansiyel olarak yükselişe geçebilecek önemli bir değer artışı olabileceğine işaret ediliyor. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Cortex (CTXC) Yorum

Cortec platformu ve CTXC coin, yapay zeka, makine öğrenimi ve Blockchain teknolojisini bir araya getirdiği için değerli bir proje olarak görülüyor. Ayrıca platform, merkezi olmayan yapay zeka uygulamalarına (AI dApps) olanak sağladığı için kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda projede, yapay zeka geliştiricileri ve araştırmacıların çeşitli teşvikler alması için bir işbirliği sistemi de bulunuyor. Bu, geliştiriciler ve kullanıcılar için bir tür “kazan-kazan” durumu olarak tanımlanmaktadır.

AI devrimini yürüten Cortex (CTXC) Coin, kendisini paylaşılan bir altcoin olarak da kuruyor. Kullanıcılara madencilik ve cüzdan hizmetleri sunan bu altcoin, kazan-kazan ilkesini gerçekleştirmedeki başarısı nedeniyle uzmanlar tarafından “umut verici bir proje token’ı” olarak değerlendiriliyor. CTXC üzerinden yapılan platform ödemeleri de ek bir kullanım alanı olarak görülebilir. Uzmanlar, çeşitli nedenlerle kullanımda gördükleri CTXC Coin’in bir cüzdanda tutulması gerektiğini öne sürüyorlar.

Cortex (CTXC) Nereden ve Nasıl Alınır?

Cortex (CTXC)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu