Decentralized Social (DESO) Nedir? Decentralized Social (DESO) Geleceği ve Yorum 2022

Decentralized Social (DESO) Nedir?

Decentralized Social (DESO) projesi, merkezi olmayan sosyal medya uygulamalarını ve platformlarını barındırmak için özel bir zincir sağlar. DESO blok zincirinin yerel token’ı olan DESO kripto para birimi, DESO ekosisteminde güvenlik ve işlev için gereklidir. Ayrıca DESO, içerik üreticilerin gelir sağlayıcı yaratmaları ve izleyicileriyle bağlantı kurulması için yeni yollar sağlar. Ayrıca, merkezi olmayan sosyal blok zinciri kullanıcıları, verileri ve görüntüledikleri içerik üzerinde tam özerkliğe sahiptir.

DESO Foundation tarafından 2021 yılında başlatılan Decentralized Social, yeni nesil bir blockchain projesidir. 2009 yılında, ilk blok zinciri olan Bitcoin, A cüzdanından B cüzdanına para transferi yeteneği ile yaratıldı. Ardından, 2015 yılında Vitalik Buterin, ilk akıllı sözleşme özellikli blok zinciri Ethereum’u piyasaya sürdü. O zamandan beri, diğer birçok akıllı sözleşme özellikli blok zinciri ortaya çıkmaya başladı. Çoğu, ölçeklenebilirliği, işlem hızını, maliyet etkinliğini, ademi merkeziyetçiliği ve güvenliği geliştirmeye odaklanır. Bununla birlikte DESO, özellikle merkezi olmayan bir sosyal blok zinciri olarak hareket eden ilk blok zinciridir.

Decentralized Social (DeSo) projesi, özellikle sosyal medya için bir blok zinciri oluşturmanın, merkezi olmayan sosyal hareketleri hızlandırmaya yardımcı olacağına inanıyor. Ayrıca, merkezi olmayan sosyal medya platformlarının altyapı ihtiyaçları, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarından tamamen farklıdır. Örneğin birçok DeFi uygulaması, ağda yeni bir “duruma” ihtiyaç duymadan bakiye güncellemelerini kullanır. Buna karşılık, her merkezi olmayan sosyal medya gönderisi, belirli depolama ve indeksleme gereksinimlerine sahip yeni bir durum gerektirir. DeSo blok zinciri, merkezi olmayan sosyal uygulamalar oluşturmak için izinsiz ve sansüre dayanıklı alanı etkinleştirmek için gereken uygulama ihtiyaçlarında uzmanlaşmıştır.

Projenin yerel token’ı DESO’dur. Bitcoin veya Ethereum gibi önde gelen zincirlere benzer şekilde çalışan DESO, DeSo blok zinciri ekosistemindeki birincil değişimdir. DESO token, ağ genelinde ana varlık ve değişim aracı olmasının yanı sıra, sahibine yönetim hakları da sağlar. Buna ek olarak, DESO Vakfı başlangıçta platform kurulumlarını topluluk katkılarıyla birlikte yönetecek. Ardından, geliştirme ilerledikçe, DESO token sahipleri, merkezi olmayan sosyal ağ projesindeki güncellemelere oy verebilecek.

DESO token’ların dağılımı, kısıtlı bir eğri ile yapılır. Sonuç olarak, projenin kurucuları dışında hiçbir kuruluş tüm token arzının yüzde 5’inden fazlasına sahip değildir. Genel olarak, DESO para dağıtımı tüm kurucu üyelere daha azdır. Başlangıçta, DESO parası yalnızca blockchain.com ve AscendEX’te (eski adıyla BitMax) yatırım ve ticaret için mevcuttu. Bununla birlikte, DESO token’ı yakın zamanda büyük merkezi borsa Coinbase’de işlem görmeye müsaitti. Proje, diğer kripto borsalarında kullanılabilir hale getirmek için DESO token’ı eklemeye devam etmeyi planlıyor.

Decentralized Social (DESO) blok zincirini kullanmak için kaydolan kullanıcılar önce bir “DESO Kimliği” oluşturmalıdır. DESO kimliği, kullanıcıların birden fazla merkezi olmayan sosyal medya platformunda etkileşim kurmasını sağlayan bir mobil profil gibidir. Ayrıca, her DESO kimliği, DESO ekosistemindeki etkileşim için kullanıcıların fonlarını, içeriğini ve kişisel profillerini korur. Ek olarak, DESO tanımlama mekanizmasını kullanarak, kullanıcıların takipçileri favori etkileyicilerinin aktivitelerini ve profillerini görebilir.

Decentralized Social (DESO), herkesin merkezi olmayan sosyal medya platformları oluşturmasına ve dağıtmasına izin veren izinsiz bir blok zinciridir. Ayrıca son kullanıcılar, reklam tabanlı iş modellerinden bağımsız olarak sosyal platformlarla etkileşim kurma yeteneğine sahiptir. Bu, hangi ücretsiz içeriği görüntülemek istediklerini seçme hakkına sahipken, kullanıcı deneyimini (UX) büyük ölçüde geliştirir.

Geleneksel olarak merkezileştirilmiş sosyal medya platformlarıyla, içerik oluşturucular çalışmaları için nadiren adil bir ücret alırlar. Bununla birlikte, merkezi olmayan sosyal ağ, içerik oluşturucuların gelir elde etmek için kullanabilecekleri farklı şekillerde bunu değiştirmeyi amaçlıyor. Bu, yeni bir sosyal ipucu biçimi olan “elmas” kullanımını içerir. Kullanıcılar, gerçek para değerinde bağışlarla sonuçlanan elmasları (“Beğen” düğmesine benzer) kullanarak içerik oluşturuculara bahşiş verebilir. Proje, bazı DESO yaratıcılarının mütevazı bir abone tabanı ile sadece bir günde binlerce dolar bahşiş kazandığını belirtiyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Fantom Coin Nedir? Fantom Coin Geleceği 2022

Decentralized Social (DESO) Genel Bilgiler

 • Kurucusu: Stani Kulechov
 • Kuruluş Yılı: 2019
 • Blok ZinciriBlockchain
 • Toplam Arzı: 10,808,492
 • Dolaşımdaki Arzı: 8,884,536
 • Piyasa Değeri: ₺ 1,263,129,135
 • En Düşük Fiyat: ₺ 122.10
 • En Yüksek Fiyat: ₺ 3,367.01
 • Proje Amacı: DESO blok zinciri projesi, merkezi olmayan sosyal medya uygulamalarını ve platformlarını barındırmak için özel bir zincir sağlar. Merkezi olmayan sosyal blok zinciri (DESO) projesi, merkezi olmayan sosyal medya uygulamalarını ve platformlarını barındırmak için özel bir zincir sağlar.

Decentralized Social (DESO) Geleceği

DESO Coin lansmanının ilk günlerinde güçlü bir yükseliş gösterdi, ancak piyasada bir düşüş dalgasına yakalandı. Zamanla artsa da tam yükselişi Aralık ayında başladı.Özellikle dünyaca ünlü borsalarda kote olduktan sonra artan bu coin hakkında yapılan yorumlar olumlu. DESO Coin, blockchain teknolojisinde sosyal medya platformlarında veri depolamaya dayalı bir platform para birimi olduğu için oldukça ilgi görüyor.

DESO için uzman fikir birliği, uzun vadede karlı bir yatırım olacağı yönünde. Özellikle web 3.0 ile geleceğin sosyal medya ağını oluşturacak olması projeye değer katıyor. Uzun vadeli kar potansiyeli ve gelecek hedeflerine dikkat çeken DESO Coin, beklenenden daha iyi bir fiyat performansı da gösterdi. Uzun vadeli sağlam bir yatırım arayanlar için karlı bir yatırım aracı olabilir. Ancak piyasa riskleri nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Decentralized Social (DESO) Yorum

Bu hareket, DESO Coin’in piyasada işlem görmeye başlamasının ardından gelen olumlu geri bildirimler sayesinde güçlendi. Diamond, Polygram, CloudFeed, Pulse gibi birçok popüler uygulama DESO üzerine kurulu ve projeye katkı sağladı. Bu sayede kote olan borsalarda güçlü bir fiyat performansı sergileyebilir. Analistlerin genel kanısı gelecekte yüksek kâr potansiyeli sunacağı yönünde.

DESO için basit ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi (UX) gereklidir. Böylece proje, kullanıcıların DESO ekosistemi içinde çeşitli merkezi olmayan sosyal medya platformları arasında geçiş yaparken kendi profillerine kolayca sahip olmalarını, bunları takip etmelerini, finanse etmelerini ve yönetmelerini sağlıyor. Genel olarak, proje bir yıldan daha kısa bir süre içinde lansmanının erken aşamalarında olmasına rağmen, DESO blok zinciri, yerel DESO token’ın olumlu fiyat hareketi ile birlikte önemli ölçüde benimsendi.

Decentralized Social (DESO) Nereden ve Nasıl Alınır?

Decentralized Social (DESO)’ı güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:

 • Coinbase Exchange
 • CoinEx
 • AscendEX (BitMax)
 • Jubi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu