Eski ABD SEC Başkanı Jay Clayton: Bitcoin ETF Onayı Kaçınılmaz

SEC’in eski Başkanı Jay Clayton, ABD’de ilk Bitcoin spot ETF’sinin onay alma olasılığını yüksek olduğunu belirtti. Clayton, perakende yatırımcıların kriptoya olan ilgisini ve dev finans kuruluşlarının bu talebe cevap vermek istediklerini vurguladı.

Kripto sektörü, Grayscale’in Bitcoin Trust’ını spot ETF’ye çevirmesi adına verilen mahkeme kararının coşkusunu yaşıyor. Ancak bu durum, Bitcoin’in fiyatını olumlu etkilemiş değil.

Spot Bitcoin ETF Onayı Kaçınılmaz

Clayton, Blackrock, Fidelity ve Ark Invest gibi önemli finans devlerinin kriptoya olan ilgisinin artmasının, spot Bitcoin ETF’nin onay alma ihtimalini yükselttiğini söyledi. Büyük firmaların, kripto ticaretinin manipülasyona açık olabileceği endişelerini hafiflettiğini de ifade etti. Clayton şunları ekledi:

“Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığına hiç şüphe yok. Perakende yatırımcılar bunu istiyor ve dev finansal kuruluşlar da bu ürünü onlara sunmak istiyor. Onaylama süreci artık kaçınılmaz.”

Analistler, Grayscale’in Bitcoin Trust’ını spot Bitcoin ETF’ye dönüştürme teklifinin mahkemece kabul edilmesiyle onay alma olasılığının %75’e çıktığını tahmin ediyorlar. 29 Ağustos 2023’te, ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, Grayscale’i federal düzenleyici otoriteye karşı açtığı davada haklı bulundu.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Fiyatı Genesis İflasından Neden Etkilenmedi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu