İAÜ Blockchain Teknoloji Araştırma Merkezi Açılıyor! - BTC MAGAZİN

İAÜ Blockchain Teknoloji Araştırma Merkezi Açılıyor!

İngiltere merkezli olan, aynı zamanda Avrupa Birliğinin kurmuş olduğu INATBA ve Observatory forum üyesi olarak bulunan tek türk şirketi Blockchain Army firması ile Türkiye’den İstanbul Aydın Üniversitesi arasında yapılan bir işbirliğine göre İAÜ Blockchain Teknoloji Araştırma Merkezi gerçeğe dönüşüyor.

İAÜ Blockchain Teknoloji Araştırma Merkezinin kuruluş amacı ise şu şekilde açıklanıyor: Dijital çağın teknolojisi olan Blockhain teknolojisi hakkında eğitimler düzenlenerek, her sektöre uygulanabilir olan bu teknolojide alanına hakim Blockchain uzmanları yetiştirmek.

İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Mustafa AYDIN ve Blockchain Army Kurucu Ortağı Erol USER’in attığı imzalarla hayata geçirilen bu Blockchain Teknoloji Araştırma Merkezi’nin Türkiye’deki başarısını ise zaman gösterecek.

 İmza töreninde yapılan açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mustafa AYDIN; “Artık biliyorsunuz dünyada bütün sektörlerde gelişmeler, farklı yaklaşımlar, teknolojiler kullanılıyor. Blockchain de gerçekten finans dünyasını sarsacak bir anlayışla hızla ilerliyor. Amerikan kökenli başlangıcı hızla başlamakla birlikte hızlı bir şekilde Avrupa’ya ve diğer ülkelere yayılıyor. Türkiye’de de son yıllarda finans sisteminin içine girmiş durumda. Üniversitelerin en büyük görevi toplumları gelecek teknolojiye, anlayışa ve yöntemlere toplumu hazırlamaktır. Bu üniversitelerin en doğal görevidir. Çünkü bu sistemler o ülkeye girerken o toplum tarafından kullanılmadan önce üniversiteler bilimsel olarak herhangi bir kişinin zarar görmesini engelleyecek yöntemleri araştırarak toplumun önüne koymalıdır. Bu anlamda da üniversitemiz Blockchain Army firmasıyla birlikte iş birliği içerisine girerek bu çalışmaları başlatıyorlar. Yarın bu toplum Blockchain sistemi içerisine girdiği zaman daha büyük problemlerle karşılaşmasınlar. Nerede problem nerede sıkıntı olabileceğini fark ederek toplumu aydınlatsınlar. Aynı zamanda bir diğer maksat dünyada gelişen bu yeni finans sisteminin Türk toplumunda uygulanabilir hale geldiği zaman toplumun karşılaşabileceği muhtemel sıkıntıları, bankaların problemlerini, finans dünyasının neyle hangi konularda engel çıkabileceğini nerelerde engellere takılabileceğini tespit ederek halkı, finans kurumlarını, toplumu aydınlatmaktır.”  dedi.

Blockchain Army kurucu ortağı Erol USER’in açıklamaları ise şu şekilde oldu:

        “İstanbul Aydın Üniversitesi’nin yenilikçi bir üniversite ve aynı zamanda kapasite olarak da yurtdışında en etkin çalışan kurumlardan biri olduğunu görüyoruz. Bizler de blok zinciri konusunda uluslararası alanda uzmanlaşmış Avrupa Birliği’nin kurduğu INATBA’nın ve Observatory Forum’un üyesi olan tek Türk şirketiyiz. Bu anlamda da iş dünyasında ilerleyen çalışmalarımızı Sayın Mustafa Aydın vasıtasıyla akademik tabanının oluşturulması için ortak bir merkez kurmaya karar verdik. Bu teknoloji ile ilgili bazı bilinmeyenler var. En büyük sorun blockchain’in bitcoin gibi kripto paralarla ortak alınıp karıştırılması. Blockchain dediğimiz olay aslında güvenli ve eşzamanlı bir teknoloji. Değiştirilemeyecek bilgilerin toplandığı bir data zinciri. Bu yüzden de en güvenilir olduğu için kripto paralar da bu teknolojiyi kullanıyor. Fakat biz işi kripto paralar üzerinden değil bu teknolojinin sağlık, meteoroloji bilhassa iş dünyası için kullanılabilir nitelikteki aplikasyonlarını yapıyoruz. Esasında bunlar gündeme geldiğinde her şeyin daha hızlı, güvenli ve eş zamanlı olacağını söyleyebiliriz. Yani bu teknoloji elektronik bir noter vazifesi görecek.”

Daha önce bir oluşum var mıydı?

Türkiye’de üniversite bünyesinde ilk Blockchain geliştirme ve araştırma merkezi (BlockchainIST Center) Ağustos 2018’de İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde açıldı. Blockchain alanında çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler, Türkiye ve dünya piyasasındaki Blockchain’deki uzmanlık açığını kapamayı hedeflenmiş,  Blockchain teknolojisinin Türkiye’de etkin bir şekilde kullanılması amaçlanmıştı. İstanbul Blockchain ve İnovasyon Merkezi’nin yöneticisi olan Bora ERDAMAR “Türkiye’nin Blockchain alanında dünya lideri olması için çalışacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’de Blockchain ile yapılan işler ve Blockchain teknolojisini kullanan firmalar açısından henüz yolun başlarında bulunmasına rağmen, varlığını bu teknolojiye borçlu olan kripto paralara karşı muazzam bir ilgi duymakta. Yapılan araştırmalara göre ise Avrupa’da kripto paralarla ilgili olarak kripto borsalardaki en büyük kullanıcı sayısı Türkiye’den. Bunu ispatlayan en büyük örnek ise, uluslararası en büyük kripto borsa olan Binance’nin Türkiye piyasasına karşı duyduğu ilgidir. Binance’nin Türkiye’de kadrolaşması tesadüf olmasa gerek. 

En büyük kripto para olan Bitcoin’in arkasındaki Blockchain teknolojisini Türkiye’deki çoğu insan bilmiyor ve anlamıyor olabilir. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde faaliyeti amaçlanan Blockchain Teknoloji Merkezi sayesinde ise bu açığın da hızlıca kapatılması amaçlanmaktadır.  Globalleşen dünyada merkeziyetsiz ve ölçeklenebilir tek teknoloji olan Blockchain teknolojisi ise hayatımızda çok şeyi değiştirmeye devam edecek.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu