Satın Alınabilecek En İyi Metaverse Hisse Senetleri

2020’de ve 2021’de metaverse için geleceğin teknolojisi yakıştırmaları yapılıyordu ama 2023’e yaklaştığımız bu süreçte metaverse artık günümüzün gerçeği oldu. Siyasi, ekonomik ve ticari önemli konularda bile sanal alanlar kullanılmaya başlandı, birçok sektörden büyük firmalar metaverse ile etkileşim yöntemlerini aktif kullanıyor. Metaverse hisse senetleri, bu teknolojiyle aktif olarak ilgilenen şirketleri içermektedir.

VR teknolojisi ve bilgi işlem gücü, başlangıcından bu yana büyük bir hızla büyüdü ve yalnızca bu alan için değil, metaverse’ler için de talep yarattı. Metaverse, internet kadar büyük olma potansiyeline sahip. Böylece, metaverse hisse senetleri geçtiğimiz yıl boyunca birçok yatırımcının radarına girdi.

Metaverse Hisseleri Nelerdir?

Metaverse tanımı, tek başına bir sanal evreni temsil etmez. Aksine birçok şirketin geliştirdiği bir sürü metaverse vardır. Aslında bakarsanız Roblox, Minecraft, World of Warcraft ve benzeri birçok evren de birer metaverse’tür. Kamuoyunun bildiği metaverse şekli ise genellikle blok zinciri bağlantılı, 3 boyutlu, artırılmış gerçeklik içeren ve sanal mülklerden oluşan şekildir.

Kullanıcı etkileşiminin yenilikçi türlerini içeren yazılımlar geliştiren şirketlerin hisse senetleri metaverse hisse senetleri olarak kabul edilir. Video oyunları, sosyal ağlar, mesajlaşma uygulamaları, eğlence yazılımları, NFT’ler ve daha fazlası bu yenilikçi türleri içermektedir. Birçok proje uzun vadede başarıya ve yüksek potansiyele odaklanmıştır ve uzun yıllar boyunca gelişimini sürdürmeyi amaçlamaktadır.

En İyi 11 Metaverse Hisse Senedi

Metaverse hisse senetleri fiyatları arz ve lot başına farklılık göstermektedir. Bu endüstri içinde herkes için uygun fiyatlı hisseler bulunmaktadır. Hem gelecek vaat eden hem de şu anda da popüler olan hisse senetlerini birlikte inceleyelim ve firmaların nelerle uğraştıklarına bakalım.

ABD borsasından veya farklı borsalardan hisse senedi alıp satmak için Türkiye’de ofisi ve lisansı olan forex brokerları kullanılabilir. Bunun dışında FTX ve Bittrex gibi kripto para borsaları birçok NASDAQ  ve NYSE hissesini listelemektedir. SPK onaylı Midas platformu da NASDAQ’daki hisse senetleri ile ticaret yapmayı sağlayan bir aracıdır.

CrowdStrike Holdings (CRWD)

CrowdStrike Holdings (CRWD)

CrowdStrike, bulut ve internet teknolojileri güvenliği için uğraşan bir şirkettir. Fiziksel sunucularda güvenli veri barındırmaya odaklanmış bu şirket, siber güvenlik konusunu geniş çapta ele almaktadır. Kimse merkezi bir sunucuda barınan verilerinin çalınmasını istemez ve maalesef her metaverse Decentraland, The Sandbox veya Ceek VR gibi merkeziyetsiz sunucularda barınmaz.

CrowdStrike Holdings, Modern Uç Nokta Güvenliği pazarında lider bir şirkettir. Ağların ve bilgisayar sistemlerinin yetkisiz eylemlere karşı korunması için çözümler geliştiren şirketin hisseleri başarılı performans göstermektedir.

Nvidia (NVDA)

Nvidia (NVDA)

Nvidia, dünya üzerindeki en büyük grafik kartı üreticisi ve geliştiricisi olarak bilinen şirkettir. Aynı zamanda çipler üzerindeki SoC sistemlerinin de üreticisi olan Nvidia; akıllı saatler, akıllı telefonlar, tablet pc’ler ve WiFi yönlendiriciler gibi birçok farklı cihazda da iş görmektedir. Tüm yüksek bilgi işlem gerektiren bilgisayar işlemleri gibi Metaverse de bu teknoloji sayesinde erişilebilirdir.

Nvidia’nın geliştirdiği CUDA API, dünyadaki süper bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Nvidia Tegra işlemciler akıllı telefonlarda kullanılırken GeForce ise ekran kartı pazarının çok büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Nvidia, kendisini istisnasız olarak sürekli geliştiren ve Metaverse için çok büyük önem arz eden şirketlerin başında geldiğinden NVDA hisse senetlerine göz atmak faydalı olabilir.

Roblox (RBLX)

Roblox (RBLX)

Roblox, geniş çaplı bir video oyunu ekosistemidir. Second Life isimli video oyunu, Metaverse’in referans prototipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevrimiçi eğlence, oyun ve etkileşim türü oluşturma platformu olan Roblox, herkesin bir şeyler oluşturabilmesi için esnek işlevsellik ve basit arayüz ile tasarlanmıştır.

Roblox, sanal konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapan bir platformdur. ABD’de büyük bir yere sahip olan platform, internet dünyasının en popüler platformlarından biri haline gelmiştir. Fortnite oyunu da Robloxevreninde tasarlanmıştır. Roblox Inx., en hızlı büyüyen 5000 özel şirket arasında yer almıştır.

Unity Software Inc. (U)

Unity Software Inc. (U)

Unity, Unreal Engine ile birlikte en çok tercih edilen iki oyun motorundan birinin geliştiricisidir. Fallout Shelter, Subnautica, Wasteland 2, Wasteland 3, Doom ve daha binlerce başarılı oyun girişimi Unity ile geliştirilmiştir. Roblox’un metaverse’ünü kullanan Fortnite, Unity oyun motoru ile geliştirilmiştir. Kendi kategorisi içinde DOTA 2 ile en çok çekişen League of Legends oyunu da Unity yardımıyla geliştirilen oyunlardan biridir.

Eğlence ve video oyunları, metaverse’te en çok önem verilen iki şeydir. Unity özellikle basit mobil oyunların %75’inin kullandığı motor olduğu için ve metaverse’ler mobil cihazlar ve VR gözlüklere evrileceği için Unity bu piyasada önem arz eder. Ayrıca Unity, derin öğrenme şirketi Rest AR’ı ve bilgisayar bilimi şirketi MLAPI’yi de satın almıştır.

Unity, eğlence uygulamalarının ve başka amaçlı uygulamaların VR teknolojisi kullanabilmesini sağlayan temellere sahiptir.

Meta Platforms, Inc. (META)

Meta Platforms, Inc. (META)

Geçtiğimiz seneye kadar Facebook ismiyle bilinen Meta, hepimizin bildiği Facebook, WhatsApp, Snapchat, Instagram ve daha birçok büyük platformun sahibi olan şirkettir. Oculus’un geliştirdiği mesajlaşma uygulaması ve VR kulaklık seti Oculus Rift ve Oculus Quest’in de öncü geliştiricisi olan şirket, Apple, Amazon ve Google kadar büyük bir şirkettir.

Mark Zuckerberg, gelecek yıllarda metaverse sektörünün gelişimi için konseptleri belirleyecek kişilerden biridir. Metaverse kavramını geçtiğimiz sene tüm dünyaya tanıtan Zuckerberg, bu trendi ilk destekleyenlerden biri oldu. İstikrarlı finansman, milyarlarca müşteri tabanı, çok güçlü geliştirme ekibi ve yüzlerce başarılı ürüne sahip olan Meta, yakın gelecekte de büyümesini sürdürmeye aday bir şirkettir.

Adobe Inc. (ADBE)

Adobe Inc. (ADBE)

Adobe Inc., metaverse teknoloji hisseleri içinde iyi bir seçimdir. Özellikle büyümeyi verimli bir şekilde artırmaya yönelik olarak metaverse ile işbirliğine odaklanmışlardır. Ürün yelpazesini 3D gibi gelişen teknolojileri içerecek şekilde genişletmek için çalışıyorlar.

McDonald’s (MCD)

McDonald's (MCD)

Fast food devi McDonald’s, sanal ürünler, hizmetler ve sanal restoran ve kafeler için ticari marka başvurusunda bulunan en son şirket oldu. Hedeflerinin, eve teslimat özelliği olan çevrimiçi bir sanal restoran işletmek olduğunu iddia ediyorlar. Metaverse geliştikçe daha fazla gıda şirketinin bu çoğunluğa katılmasını ve kullanıcılara dijital yemek deneyimleri sunmasını bekliyoruz.

Cloudflare (NET)

Cloudflare (NET)

Bir içerik dağıtım ağı olan Cloudflare, ağının içeriği dünya nüfusunun %95’ine kadar 50 milisaniye veya daha kısa sürede teslim edebileceğini iddia ediyor. Metaverse’ler ölçeklendikçe, bu hız araçsal olacaktır. Cloudflare ayrıca siber güvenlik çözümleri ve veri depolama ürünleri de sunuyor; bunlar, metaverse’lerin de ihtiyaç duyacağı iki şey.

Match Group Inc. (MTCH)

Match Group Inc. (MTCH)

Tinder ve Hinge gibi popüler flört uygulamaları Match Group Inc. çatısı altındadır. Temmuz 2020’de şirket, ana şirket olan InteractiveCorp’tan (IAC) ayrıldı ve 30 milyar dolarlık piyasa değeri ile bağımsız hale geldi. Kısa süre önce video teknolojisi şirketi Hyperconnect’i satın aldılar ve bekarların tanışıp birbirleriyle etkileşime girebilecekleri canlı bir sanal dünya yaratmak için bu teknolojilerden yararlanma planlarını duyurdular.

Matterport (MTTR)

Matterport (MTTR)

Mekansal bir veri şirketi olan Matterport, dijital alanı daha iyi anlamaya yardımcı olabilecek bir 3D veri platformu işletiyor. Platformları aynı zamanda bir dizi 3D kamera, 360 kamera ve hatta iPhone ile çalışır, bu da müşterilerin bir alanın tüm potansiyelini her açıdan fark edebileceği anlamına gelir. Akıllı telefonlarla çalışan devrim niteliğindeki motorize montaj aparatı Matterport Axis’i yeni duyurdular. Kullanıcılar artık herhangi bir anda sadece telefonlarını kullanarak 3D deneyimi güçlendirebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları

Fastly Inc. (FSLY)

Fastly Inc. (FSLY)

Bulut bilişim ve merkeziyetsizlik büyük bir sorunla karşı karşıya: veri gecikmesi. Kullanıcılar bunu her zaman yaşarlar, internet tarayıcılarında bir bağlantıya tıklarlar ve bir sonraki sayfanın indirilmesini veya işlenmesini beklerler. Metaverse bu sorunları önceden çözmek isteyecektir. Fastly, sunucuları ve diğer ekipmanı veri oluşturma kaynağına getiren bir hizmet olarak uç bilgi işlem altyapısı (IaaS) platformunu çalıştırır. Uç bilgi işlem ve Fastly gibi şirketler olmadan, gerçek zamanlı olarak sanal bir dünya çalışamaz.

Hisse Senetleri Neye Göre Değerlendirilir

Metaverse’e yönelik aşağıdaki potansiyel katmanlar listesini ve daha fazlasını ele alıyoruz:

 • : Metaverse’lerin bilgi işlem gücü gereksinimleri çok büyük olacaktır, bu nedenle veri işleme teknolojisinde büyük ilerlemeler gerektirecektir. Metaverse’ler ayrıca depolanması gereken büyük miktarda veri üretecektir.
 • Etkileşimli platformlar: İnsanların web sitelerini ziyaret etmeleriyle aynı şekilde, kullanıcıların bu sanal dünyalarla ve bu sanal dünyalar içinde etkileşime girebilmeleri için metaverse bir ihtiyaç olacaktır.
 • Sürükleyici donanım: Metaverse donanımı temel olarak VR kulaklık setleriyle sınırlıdır. Popüler tüketici ürünleri şu anda yalnızca görüntü ve sesi içeriyor, ancak yakında metaverse dokunsal cihazlar aracılığıyla dokunma fırsatları da sunabilir.
 • 3D oluşturma yazılımı: İster sanal dünyanın manzarasını inşa ediyor, isterse alınıp satılabilen ürünler yaratıyor olsun, yazılım çözümleri dünya inşasında kritik öneme sahip olacaktır.
 • Bağlantı: Kullanıcıları gerçek zamanlı olarak etkileşimde olması için bağlantıların ışık hızında olması ve bilgisayarların 3D’yi sorunsuz bir şekilde oluşturacak kadar güçlü olması gerekir.
 • Güvenlik: Bu kadar çok veri toplanmasıyla, kullanıcıların kimliklerinin ve mali durumlarının korunmaya ihtiyacı olacaktır. Bu, siber güvenliğin giderek daha vazgeçilmez hale geleceği anlamına geliyor.
 • Ödemeler: Dijital ödeme süreçleri sağlayan ve kripto para birimlerine geçiş yapan fiat şirketleri önemlidir.
 • Hesaplama: Diğerlerinin yanı sıra fizik hesaplamasını, veri mutabakatını ve yapay zekayı desteklemek için bilgi işlem gücünü etkinleştiren ve sağlayan şirketler de önemlidir.
 • İçerik, varlıklar ve kimlik hizmetleri: NFT’ler ve kriptolar gibi dijital varlıkları tasarlayan, oluşturan, satan, depolayan ve yöneten şirketler hesaba katılmıştır.

Metaverse Yatırımı Kârlı Mı

Metaverse hisse senetlerine şimdi yatırım yapmak kârlı olur mu? Covid pandemisinin başladığı günden beri hem dünya piyasaları hem emtialar hem de kriptolar volatil görüntü sergiliyor. Metaverse, Mark Zuckerberg’ün adımıyla çok popüler oldu, en iyi faydalanan projeler ise Decentraland ve The Sandbox oldu.

Teknoloji hisseleri yılın başından beri düşerken, metaverse’e yatırım yapmak uzun vadeli bir seçenek. Makro düzeyde endüstrinin 2030 yılına kadar yıllık %40’lık bir bileşik büyüme oranıyla büyüyeceğini ve 678 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşacağı tahmin ediliyor. Yatırımcılar bu eğilime birçok farklı yönden yaklaşabilirler.

Aslında uzun süredir varolan Metaverse’ler sadece bu isim altında olmadıkları için bu popülariteden pay almadı. Çünkü içeriğin başında da bahsettiğimiz gibi MMORPG oyunlar (ülkemizde iyi bilinen Knight Online ve Metin2 gibi) da birer metaverse’tür. Ancak 2021’den beri sanal arazilerin satın alınabildiği, konser, toplantı, oyun gibi etkinliklerin yapılabildiği, artırılmış gerçeklik destekleyen platformlara metaverse gözüyle bakılıyor.

Aslında birçok şirketin metaverse’lerde arazileri ve geliştirdikleri NFT koleksiyonları da var. Bu şirketler arasında Nike, Gucci, Coca-Cola, Adidas, Burberry, Louis Vuitton ve Google gibi devler var.

Ayrıca kıtlık talep yaratır. Bu nedenle, lüks moda evleri, sınırlı sayıda özel giyim ve aksesuar sunmaya devam ederek bu talebi karşılayabilir. Bu markalar, fiziksel olanı dijitalle tamamlayarak, yeni bir pazar olan metaverse’te dijital varlıklarından aynı anda faydalanırken marka kimliklerini sürdürecekler.

Metaverse’ün istikrarlı şekilde daha büyük kullanıcı tabanına yayılacağı bilinen bir şey. Sanat, ticaret, merkeziyetsiz finans ve bilişim teknolojileri, metaverse sayesinde tek çatı altında birleşebiliyor. Ayrıca dijital endüstriler her gün daha fazla artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve nesnelerin interneti (IoT) gibi alanlara odaklanıyor. Bu sebepten dolayı metaverse hala emekleme aşamasındadır ve bu trene erken binenler için iyi bir yatırım olabilirler. Yapılması gereken yatırımları çeşitlendirerek riskleri azaltmaktır.

Metaverse Kripto Paraları ve NFT’ler

Metaverse, gelişmesinin ilk aşamalarında bile, hem blok zinciri teknolojisi hem de NFT’ler için büyük bir fırsat sunuyor. Metaverse, insanların sosyalleşme, markalarla etkileşim kurma ve dijital varlık ticareti yapma biçimlerini değiştirme yeteneğine sahiptir. NFT’ler, sanal varlıkların sahipliğini temsil etmenin harika bir yoludur.

Metaverse asıl olarak şirketler etrafında değil de blok zinciri ve kripto para dünyası içinde patlama yaptı. NFT destekli Metaverse evrenleri, ürünler, avatarlar, nesneler, biletler, sanal araziler, gayrimenkuller ve daha fazlası, blok zinciri metaverse’lerini ilgilendiren konular. Blok zinciri metaverse’leri listesi içindeki iyi projeleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Metaverse’lerle ilgili NFT koleksiyonları arasında ise şunlar var:

 • Bored Ape Yacht Club
 • Mutant Ape Yacht Club
 • Otherdeed for Otherside
 • CLONE X

Bored Ape Yacht Club gibi popüler NFT’ler, sahiplerinin metaverse dünyalarına getirebileceği 3D avatarlara dönüştürülebilir. Bu sanal varlıklar ayrıca takas edilebilir, özelleştirilebilir ve hatta para kazanmayı sağlayabilir.

Metaverse ETF Var mı?

Metaverse odaklı ürün ve hizmetler geliştiren şirketleri içeren endeks veya ETF bulabilirsiniz. Piyasada Roundhill Ball Metaverse ETF (METV) gibi birkaç metaverse temalı ETF bulunmaktadır. Ancak, her zaman kendi durum tespitinizi yapmanız önemlidir. Ticaret veya yatırım kararınızın risk toleransınıza, piyasadaki uzmanlığınıza, portföy büyüklüğünüze ve hedeflerinize bağlı olması gerektiğini unutmayın. Ve asla kaybetmeyi göze alamayacağınız para ile yatırım yapmayın.

Son Düşünceler

Metaverse hisse senetleri, göz önünde bulundurulması gereken yatırım araçlarıdır. Sanal ve artırılmış gerçeklik, siber güvenlik ve eğlence sektörü ile ilgili onlarca şirketin menkul kıymetlerine yatırım yapabilirsiniz. Metaverse, en yenilikçi yatırım uzmanlarının onayladığı, güçlenecek küresel bir trenddir. Sonuçta, fikir metaverse’ün önümüzdeki yıllarda hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesidir. Özünde, alıştığımız internet gibi işlev görecek, ancak içinde hareket edip avatarlarla katılabileceğimiz bir sanal gerçeklik olması gerekiyor. JP Morgan’a göre, metaverse 1 trilyon dolarlık bir pazarı temsil ediyor. Hiç kimse ne kadar büyüyeceğini tahmin edemese de, birçok şirket şimdiden metaverse çağına hazırlanıyor.

Metaverse hisselerini satın almanın yanı sıra sanal arazi, NFT’ler ve kripto para birimleri üzerinden de para kazanabilirsiniz. Pek çok Metaverse segmenti henüz gelişmeye başlıyor, ancak endüstrinin devleri şimdiden onların gelecek vaat eden doğasını fark ettiler (örneğin, Google’ın CrowdStrike Holdings’e yaptığı yatırım).


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu