Bitcoin Haber

Bitcoin haber, Bitcoin dünyasına giriş yapmak isteyen ve halihazırda Bitcoin ile ilgilenen herkes için önemli. Bitcoin ortaya çıkan ilk kripto para birimidir. Yeni bir dijital varlık ve ödeme sistemi sağlayan merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Her geçen gün daha fazla kullanılmasına rağmen hala ne işe yaradığını, avantaj ve risklerinin neler olduğunu bilmeyen pek çok kullanıcı var.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin haber konularını takip etmek isteyen insanlar, Bitcoin nedir yeterince bilmeli. Bitcoin projesinin resmi sayfasına göre bu kripto para birimi: Yeni bir ödeme sistemine ve tamamen dijital bir para birimine izin veren rızaya dayalı bir ağ. Merkezi bir otorite veya aracı olmadan kullanıcıları tarafından desteklenen ilk eşler arası merkezi olmayan ödeme ağıdır.

Bitcoin, 2009 yılında ortaya çıkan ilk kripto para birimidir ve o zamandan beri kullanımı ve alaka düzeyi katlanarak artmaktadır, ancak kullanımı hala güvensizlik algısı ve birçok potansiyel kullanıcının sahip olduğu bilgi eksikliği nedeniyle sınırlıdır. 

Bitcoin, yalnızca onu destekleyen blok zincirinde bulunan dijital (fiziksel değil) bir para birimidir. Bir para birimi olarak, euro veya dolar gibi diğer devlet destekli para birimlerinin kullanıldığı her şey için kullanılabilir.

Bununla birlikte, Bitcoin, onu yayınlayan veya destekleyen herhangi bir devlet kurumuna bağlı değildir, ancak Bitcoin’in işleyişini ve güvenliğini yöneten ve sürdüren kullanıcıların kendileridir. Dolayısıyla bu para birimi ile herhangi bir koşul ve sınırlama olmaksızın her yerden hızlı bir şekilde alış, satış ve işlem yapmak mümkündür.

Fakat, para birimine ek olarak, Bitcoin dijital bir sistemdir, çünkü söylendiği gibi, mevcut ilk blok zinciridir. Bu teknoloji, herhangi bir bilginin saklanabileceği şifreli bir veritabanıdır. Önemi, kaydedilen her verinin, onu tekrarlanamaz ve değişmez kılan benzersiz bir parmak izi ile işaretlenmesi gerçeğinde yatmaktadır.

Bu iki Bitcoin kavramını ayırt etmek için, normalde, paradan söz edildiğinde, kripto para birimine genellikle küçük harfle bitcoin denir; bunun yerine, onu destekleyen protokol veya sistem hakkında konuşurken Bitcoin genellikle büyük harfle yazılır. Kullanıcı açısından Bitcoin, kişisel bir Bitcoin cüzdanı sağlayan ve kullanıcının bu para birimi veya dijital varlık ile işlem yapmasına olanak sağlayan bir uygulamadır. 

Bununla birlikte, daha teknik bir düzeyde, Bitcoin ağı, tüm hareketleri kaydeden ve her işlemin gerçekliğini meşrulaştıran, aracılar olmadan kullanıcıların kendileri olmaları için halka açık hale getiren bir blok zincirinden oluşur. Varlıkların hareketini ve değerini kontrol eden, manipülasyonu önleyen esasen blok zinciridir. Ayrıca, kullanıcının kendi cüzdanını nasıl oluşturduğuna ve kripto para birimlerini nasıl ve nereden aldığına bağlı olarak değişen yüksek düzeyde bir anonimlik vardır.

Bitcoin’in Kökeni Nedir?

Bitcoin haber hakkında bilgi almak isteyenler Bitcoin kökeni ve tarihçesini de merak ediyor. Bitcoin, Kasım 2008’de, Satoshi Nakamoto takma adı altındaki bir kişinin veya bir grup insanın, değeri kaydetmek ve aktarmak için kullanılacak bir dijital para birimi oluşturma projesini açıklayan kriptografi hakkında bir e-posta gönderdiğinde doğdu. Bu kripto para birimi ortaya çıktığında Nakamoto’nun kendisinin de belirttiği gibi:

Bitcoin yüksek hırslarla doğdu: vatandaşlara düşük maliyetle hızlı değer transferleri sağlayan ve ayrıca hükümetler, merkez bankaları veya finansal kuruluşlar tarafından kontrol edilemeyen veya manipüle edilemeyen bir ödeme aracı sağlamak için yaratıldı.

Ocak 2009’da, kripto para birimlerinin kökenini belirleyen Bitcoin protokolüne dayalı ilk ağ faaliyete geçti. 2011 yılından itibaren bazı kuruluşlar bitcoin cinsinden bağış kabul etmeye başlamış ve internette faaliyet gösteren tüccarlar bu para birimlerini ödeme aracı olarak kabul etmeye başlamıştır. Bu andan itibaren, büyümesi durdurulamaz oldu. Bununla birlikte, yıllar geçtikçe, Bitcoin ile rekabet eden ve değerinin sürekli dalgalanmasına neden olan daha fazla yeni kripto para birimi ortaya çıktı.

Bitcoin’in Kullanım Alanları Nelerdir?

Bitcoin haber ve Bitcoin kullanım alanları konusu önemlidir. Bitcoin kullanabilmek için sahip olmanız gereken ilk şey, elektronik cüzdan kurabileceğiniz ve elbette bu kripto paralara sahip olabileceğiniz cihazdır. Bu elektronik cüzdan, kripto para birimlerinizi satın alabileceğiniz, saklayabileceğiniz ve satabileceğiniz bir borsa veya kripto para borsası sayfası tarafından korunabilir. Bu, paranızı sakladığınız bir banka hesabına çok benzer.

Kripto para birimleriyle ilgili ilginç olan şey, ister dijital ister fiziksel olsun, kendi başınıza bir elektronik cüzdan oluşturabilmeniz veya bunu sunan bir şirketten satın alabilmenizdir. Fiziksel cüzdanlarda en ünlüsü Ledger’dır.

Kullanımının henüz yaygın olmamasına ve birçok kişinin bu sistemin gerçekte nasıl çalıştığını bilmemesine rağmen, gerçek şu ki bitcoinlerde para işlemlerini kabul eden yerlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Microsoft, Dell, Expedia ve G2A gibi birçok çevrimiçi mağaza, bitcoin kullanımına izin verir ve bunu kolaylaştırır. Amazon, iTunes, Starbucks veya eBay gibi diğer mağazalar, bitcoin ile satın alarak hediye kartları almanıza olanak tanır. Ayrıca ağdaki bazı çevrimiçi oyunlarda ve diğer hizmetlerde bitcoin ile ödeme yapmak veya para almak mümkündür.

Bununla birlikte, bu para birimlerinin dijital dünyada daha sık kullanılmasına rağmen, aynı zamanda ve giderek artan bir şekilde bitcoin ile işlemlere izin veren çok sayıda fiziksel mağaza bulunmaktadır.

Aslında, dünya çapında bu fiziksel mağazaları bulmak için haritalar gibi çalışan uygulamalar var. Örneğin, CoinMap uygulaması, dünya çapında bitcoin ile ödemenin kabul edildiği her türden 9.356’dan fazla işletmeyi kaydettirmiştir. Buna restoranlar, mekanik atölyeler, sanat galerileri, bilgisayar mağazaları, seyahat acenteleri, giyim mağazaları, klinikler vb. dahildir.

Öte yandan, giderek daha fazla ülke bitcoin kullanımını kabul ediyor ve destekliyor. En iyi bilinen örnek, ABD doları ile birlikte bitcoin’i yasal ihale haline getirmek için bir yasayı teşvik ettiğinden, tüm iş adamlarını ve tüccarları bunu kabul etmeye zorlayan ve tüm nüfusuna bitcoin dağıtan El Salvador’dur. 

Ayrıca, ülkelerin büyük çoğunluğunda kripto para birimlerinin kullanımı yasal olsa da, birçoğu kullanıcıları, girişimcileri ve yatırımcıları korumak amacıyla kullanımlarını ve sahipliklerini düzenlemeye başlıyor.

Kısacası, Bitcoin’in en belirgin kullanımları arasında aşağıdaki türlerden bahsetmeye değer:

 • Bitcoin kripto para birimlerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.
 • Sahip olduğunuz bitcoinlerden faiz kazanabilirsiniz: Banka mevduatı kavramına benzer bir şey.
 • Bitcoinlerinizi teminat olarak kullanarak bir kredi alabilirsiniz.
 • Finansal riskinizi, düzenlenmiş piyasalardaki türevlerle kapatabilirsiniz.
 • Sabit talep senaryosunda teorik olarak değer kazanma eğiliminde olan bir varlık olduğu için bitcoin satışı yoluyla yatırım geliri elde edebilirsiniz.

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin haber konusu ile ilgilenenler, Bitcoin avantajları nelerdir bilmek istiyor. Bitcoin’in sunduğu en alakalı avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Diğer para birimlerine ve kripto para birimlerine göre daha fazla likidite: En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, çok daha yüksek likiditeye sahiptir. Ayrıca, gerçek varlıklara en çok benzeyen kripto para birimidir. Bu, kullanıcılarının euro veya dolar gibi fiziksel para birimlerine dönüştürürken çevrimiçi olarak ve hemen alıp satmalarına olanak tanır.
 • Bir ödeme yöntemi olarak artan kabul: Bu, esas olarak çevrimiçi ticaretin ve dijital dönüşümün yükselişinden kaynaklanmaktadır.
 • Uluslararası işlemler normal para birimlerinden daha kolay: Bitcoin’deki uluslararası işlemler, aynı ülke içinde gerçekleştirilebilenlerle aynıdır. Bu nedenle, uluslararası transferler için herhangi bir limit veya komisyon yoktur. Ayrıca çoğu kripto paranın bu tür bir hareketle ilgili sınırları olmamasına rağmen, bu kripto para birimi dünya çapında en popüler olduğu için Bitcoin kullanan uluslararası işlemler daha kolaydır.
 • Tipik olarak daha düşük işlem ücretleri: Bitcoin, diğer dijital ödeme yöntemlerine kıyasla daha düşük ücretlere sahiptir.
 • Geleneksel para birimleriyle ilgili olarak anonimlik ve gizlilik: Bitcoin cüzdanları, tüm para hareketlerinin blok zinciri defterine herkese açık olarak kaydedilmesine rağmen, bir kullanıcı kimliği ile ilişkili değildir, bu nedenle onlardan veri elde etmek mümkün değildir. Kullanıcılar arasındaki bitcoin akışlarını izlemek mümkün olsa da, daha önce bir Exchange veya kripto para birimi değişim platformuna kimliklerini vermemişlerse, bu kullanıcıların gerçekte kim olduğunu bulmak ve onları izleyebilmek çok zordur. 
 • Yaratıcılardan ve siyasi ajanlardan bağımsızlık: Bitcoin herhangi bir devlet kurumu (merkez bankası gibi) tarafından oluşturulmadığından veya kontrol edilmediğinden, siyasi etkiye tabi değildir. Bu, hükümetlerin Bitcoin’lerin kullanımını ve depolanmasını engellemesini zorlaştırıyor. Ayrıca tamamen merkezi olmayan yapısı, popülaritesi ve likiditesi nedeniyle Bitcoin, büyük miktarlarda kripto para alıp satarken değerleri yaratıcıları tarafından manipüle edilebilen diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi yaratıcılarından da etkilenmez. Böylece piyasa değerini etkiler.
 • Doğal kıtlık: Bitcoin’in doğal kıtlığı, bu kripto para biriminin değerini uzun vadede korur, bu kıtlığı sunmayan geleneksel para birimleri ve diğer kripto para birimleri için durum böyle değildir. Bir bakıma, Bitcoin’in kıtlığı, altın ve diğer değerli metallere benzer şekilde ona içsel bir değer verir. 
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Para Türk Telegram Grupları Listesi

Bununla birlikte, Bitcoin’in dikkate alınması gereken bazı dezavantajları da vardır:

 • Bitcoin’e özgü dolandırıcılık ve dolandırıcılığa maruz kalma: Dünyanın en popüler kripto para birimi ve nispeten anonim olarak kullanılabilen Bitcoin, diğer para birimlerinden daha yüksek oranda dolandırıcılık ve saldırılar için kullanılan para birimi olmuştur. 
 • Kara borsa faaliyeti itibarınıza ve faydanıza zarar verebilir: Bitcoin, sağladıkları anonimlik ve işlem kolaylığı nedeniyle Dark Web ve diğer çevrimiçi suçlara karışan suçluları cezbeder. Ayrıca, nakitte olduğu gibi, uluslararası hukuk sistemi, kara para aklama veya terörün finansmanı da dahil olmak üzere bu sorunu önlemeye veya çözmeye hazır değildir. CIA ve birçok istihbarat ve soruşturma uzmanı, siber suçluların iz bırakmayan nakit paranın aksine izlenebilirliklerini ve araştırmalarını kolaylaştırdığı için kripto para kullanmakla ilgilendiğine dikkat çekiyor. 
 • Yüksek fiyat değişikliğine duyarlı: Bitcoin en likit ve en kolay ticareti yapılan kripto para birimlerinden biri olmasına rağmen, yine de kısa sürelerde büyük değer dalgalanmalarına karşı hassastır. Bu nedenle Bitcoin iyi bir yatırım seçeneği olabilse de, düzenleme eksikliği ve yüksek değişiklik olasılığı nedeniyle muhafazakâr yatırımcılar için pek uygun değildir. Ayrıca Bitcoin’in değeri günden güne çok değişkenlik gösterdiğinden, kullanıcıların onu bir değişim yöntemi olarak kullanması zordur.
 • İade veya geri ödeme yok: Bitcoin’in en büyük dezavantajlarından biri, iade veya geri ödemeler için standart bir politikanın olmamasıdır. Bu sayede dolandırıcılıktan etkilenen kullanıcılar Bitcoin kullanarak para iadesi talep edemezler. Aslında, Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, herhangi birinin kullanıcılar arasındaki anlaşmazlıklarda arabuluculuk yapmasını imkânsız kılıyor.
 • Üstün bir kripto para birimiyle değiştirilme olasılığı: Bazı yeni kripto para birimleri, para akışlarını izlemeyi veya kullanıcıları tanımlamayı daha da zorlaştırıyor. Diğerlerinde, kullanıcıların kripto para birimlerini doğrudan fiziksel para birimiyle değiştirmesine izin veren ve böylece ilgili dolandırıcılık risklerini azaltan sistemler bile vardır. Bu nedenle, zamanla, Ethereum gibi bu alternatiflerden bazıları, değeri üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek Bitcoin’den daha iyi performans gösterebilir.
 • Bitcoin madenciliğinin çevresel zararı: Bitcoin madenciliği, çalışması ve güvenliği için gerekli olan muazzam miktarda elektrik tüketir. Bitcoin madencileri, örneğin kömür santralleri tarafından kullanılan elektriğin kaynağına bağlı olarak, çevreye çok zararlı olabilir. Öte yandan, madencilik faaliyeti daha profesyonel hale geliyor, bu nedenle madenciler (veya madencilik şirketleri) ilgili elektrik maliyetlerini üstlenmemek için yenilenebilir veya temiz enerjilerin kullanımını tercih ediyor. Bu durum, güneş panellerinin veya diğer yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımının birçok ülkede yaygınlaşmasına, sistemin daha sürdürülebilir hale gelmesine ve çevreye olan etkisinin azalmasına neden olmuştur.  

Bitcoin’in Faydaları Nelerdir?

Bitcoin haber ve Bitcoin faydaları hakkında da çeşitli bilgiler paylaşmak gerekir. Söylediğimiz gibi, bitcoin’in onu giderek daha fazla insanın katıldığı gerçek bir alternatif haline getiren birçok faydası var. Bunlar bunlardan bazıları:

 • Uluslararası para birimi: Bu para birimi ile döviz bürolarında zaman kaybetmeden Avrupa Birliği dışına seyahat edebileceksiniz. Bitcoin, kendi kripto para birimine sahip totaliter rejimlere sahip bazı ülkeler dışında tüm dünyada çalışır. Dediğimiz gibi, değişiklik gerekli olmasa da, istediğiniz zaman bunları istediğiniz geleneksel para birimine dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, herhangi biri ile satın alınabilirler.
 • Güvenlik: Bitcoin, sahteciliğin neredeyse imkansız olduğu gelişmiş bir şifreleme sistemine sahiptir. Ayrıca işlemler takma adla yapıldığı için tarafların kimliğinin açıklanması zorunlu değildir.
 • Merkezi olmayan para birimi: Bu para birimi, ademi merkeziyetçiliğinde temel özelliklerinden birine sahiptir. Herhangi bir devlet veya mali güç tarafından yönetilmez ve bu, birçok kullanıcının takdir ettiği bir bağımsızlığa izin verir. Ayrıca bu detay paranızı yöneten tek kişi olmanızı sağlar. 
 • Çok hızlı işlemler: İşlemler bireyler arasında yapılır ve bunlar çok hızlı (neredeyse anında) ve çok ucuzdur, çünkü diğer nedenlerin yanı sıra banka komisyonlarından da kaçınırsınız.
 • Gerçek değerini her zaman bilebilirsiniz: Kripto para birimleri konusunda uzmanlaşmış portallar, günün 24 saati her an para biriminin fiyatını yayınlar. Bu arz ve talebe dayalıdır ve bu nedenle Bitcoin ne kadar çok kişi kullanırsa o kadar yükselecektir.

Bitcoin Riskleri Nelerdir?

Bitcoin haber ve Bitcoin riskleri hakkında da şunları söyleyebiliriz:

 • Bitcoin’e yatırım yapmak bir risk olabilir: Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, kazanabilir veya kaybedebilirsiniz. Tabii ki Bitcoin’deki değişiklik çok önemli ve çok kısa sürede başarıdan başarısızlığa gidebilirsiniz. Ancak, birçok kişinin bu aktiviteyi yaparak zenginleştiğini ve gidişatın olumlu olduğunu bilmelisiniz.
 • Çoğu kuruluşta kabul edilmiyor: Çoğu mağazanın, firmanın ya da ülkenin hala buna veya başka herhangi bir kripto para birimine şüpheyle baktığı doğrudur. Her durumda, giderek daha fazla insan onları kabul ediyor.
 • Suç eylemlerini gerçekleştirmek için kullanılabilir: Bitcoin’in müşterilerine sunmayı başardığı gizlilik ve anonimlik, kuruluşlar ya da suçlular tarafından yasa dışı operasyonlar yürütmek veya vergi yükümlülüklerine uymamak için tercih edilebilir.
 • Dijital cüzdanı kaybedemezsiniz: Bitcoin’e sahip olmak için onları saklayabileceğiniz sanal bir cüzdan (bir uygulama) indirmeniz gerekir. Bahsettiğimiz fiziksel cüzdanınızı kaybederseniz, genel bir kural olarak, 50 ile 200 Euro arasında kaybedebilirsiniz. Öte yandan, bu durumda, cüzdanınıza erişim kodunu hatırlamıyorsanız, binlerce avroya eşdeğer olanı kaybedebilirsiniz. Bu durum ise sık olarak insanların başına gelmektedir.
 • İnternete ihtiyacınız var: İnternet neredeyse herkese ulaştığı için bu sorun olmaktan çıkıyor. Elbette, verileriniz tükenebilir ve kendinizi gerçek bir sorunla karşı karşıya bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu