Ünlü Yatırımcıdan Ekonomik Felaket Uyarısı; Bitcoin Etkilenecek mi?

Ünlü yatırımcı Robert Kiyosaki, finansal piyasalarda yaklaşan bir felaketin işareti olarak gördüğü bir uyarıda bulundu. Kiyosaki, yer aldığı “The Rich Dad Channel”ın son bölümünde, bir “ekonomik tsunaminin” yaklaşmakta olduğunu iddia etti. Ona göre, ABD ve dünyanın diğer ülkelerindeki yatırımcılar, yaklaşan bir finansal felaket metaforu olan bu tsunaminin etkilerini hissedecekler.

Kiyosaki Ekonomik Felaket Bekliyor

Kiyosaki, getirinin tersine çevrilmesine dikkat çekti ve bu olgunun bir resesyonu tetikleyebileceğini belirtti. Üç ay vadeli ABD Hazine Bonosu, on yıl vadeli olan Hazine Tahvili’nden daha yüksek bir yatırım getirisi sağlıyor.

Kiyosaki, getiri eğrisinin ters dönmesine dikkat çekti ve bu olgunun resesyonu tetikleyebileceğini söyledi. Üç aylık vadeli ABD Hazine Bonosu, on yıllık vadeli Hazine Tahvilinden daha yüksek bir yatırım getirisi sağladı. Kiyosaki ve röportajda konuk olan Hammon, ters dönüşü ve tsunaminin uyarı sistemi arasında paralellikler çizdi.

76 yaşındaki yazar, dün gece yayınlanan FOMC tutanaklarına karşılık Federal Reserve’in yön değiştirmesini eleştirdi. Yatırımcılar Fed’in yön değiştirmesini kutlasa da Kiyosaki, 3 milyon takipçisine Bitcoin gibi riskli varlıklara yatırım yapmanın işareti olarak yorumlamamaları konusunda uyarıda bulundu.

Amerikalı yatırımcı, karşı taraf riskinden korunmak için kullanıcıların büyük bir nakit pozisyonu tutması gerektiğini, sermayelerinin %10’unu fiziksel altına yatırmalarını ve kısa vadeli hazine tahvilleri satın almalarını önerdi.

“Zengin Baba Yoksul Baba” yazarı, ABD’nin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çıkarma planlarına da değindi ve bu durumun bir mahremiyet ihlali olduğunu savundu. Kiyosaki’ye göre, CBDC, kullanıcı aktivitelerini, para harcamalarını ve hükümet tarafından yapılan diğer gizli operasyonları izlemek için bir kapı görevi görecektir. Bunun yerine, daha önce birçok kez desteklediği Bitcoin’i daha iyi bir alternatif olarak görüyor.

Şu anda, Bitcoin fiyatı, son 24 saat içinde %1,50 artışla 30.381 dolara yükseldi ve önceki yedi gün içinde kaydedilen %8,77’lik artışla karşılaştırıldığında daha düşük bir kazanç oranına sahip.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Piyasada Bitcoin'in Hakimiyeti Devam Ediyor

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu