Ripple ile Ortaklığını Duyuran Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Kripto Raporu Sundu

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), gelişmekte olan ekonomilere yönelik kripto varlık endişelerine ışık tutan yeni bir rapor yayımladı.

Kripto varlıkların, ekonomik zorluklarla mücadele eden ülkeler için finansal sistemlere bir kapı, hatta ulusal paralar için bir alternatif olarak tanıtıldığı bilinse de, BIS’in son bulguları, bu varlıkların finansal riskleri azaltmak yerine artırabileceği yönünde.

Bu rapor, BIS üyesi olan ve Amerika kıtasındaki merkez bankalarının işbirliğiyle hazırlandı. Bu işbirliği, Arjantin, Brezilya, Kanada ve ABD gibi ülkelerin merkez bankalarını da kapsamaktadır.

Rapora göre, kripto varlıkların yarattığı riskler çok yönlüdür. Özellikle likidite riski, kripto borsalarındaki merkezi ticaret ve operasyonel zafiyetler nedeniyle artmaktadır. Kripto varlıkların fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, direkt piyasa riski oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, sektördeki aşırı kaldıracın yanı sıra zayıf yönetişim ve sınırlı yatırımcı koruması gibi faktörler, kredi risklerini öne çıkarmaktadır.

BIS, kripto varlıkların bankacılık sektörünü tehdit edebileceğini de belirtiyor. Eğer özel dijital varlıklara doğru büyük bir kayma yaşanırsa, bu, bankaların kredi sağlama kapasitesini olumsuz etkileyebilir.

Ancak, BIS’in raporu sadece risklere değil, aynı zamanda potansiyel fırsatlara da vurgu yapıyor. Kripto varlıkların yasaklanması veya aşırı düzenlenmesi, bu faaliyetlerin yer altına inmesine neden olabilir. BIS, yeniliklerin sadece “riskli” oldukları için reddedilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bunun yerine, finansal sistemlerin geliştirilmesi için bu teknolojilerin nasıl kullanılabileceğine odaklanılması gerektiğini savunuyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Fundstrat, Bitcoin ve Kripto Piyasasında Daha Fazla Düşüş Bekliyor, İşte Nedeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu